Zwardoń i okolice

Zwardoń - miejsce dla miłośników sportów zimowych.

 

Zwardoń, to malowniczo położona miejscowość w zachodniej części Beskidu Żywieckiego, w masywie Wielkiej Raczy, z najwyższym w okolicy Rachowcem (954 m n.p.m.). O atrakcyjności Zwardonia decydują walory przyrodnicze i krajobrazowe oraz przedsiębiorczość mieszkańców, którzy, wykorzystując warunki naturalne, stworzyli interesującą, turystyczno-wypoczynkową lokalizację, gotową do całorocznej obsługi gości.

 

Jako typowa miejscowość górska, Zwardoń składa się z licznych osiedli, rozsianych na górskich zboczach. Rozciąga się na powierzchni 14km kwadratowych i liczy ponad 1000 mieszkańców. Położenie na szlaku międzynarodowych połączeń kolejowych oraz bezpośrednie skomunikowanie z dużymi miastami Polski i Słowacji (Bielsko-Biała, Katowice, Kraków, Bratysława) to kolejne atuty Zwardonia, jako uznanej bazy sportów zimowych oraz miejsca całorocznego wypoczynku.

 

Zwardoń, Perła Beskidu Żywieckiego, urzeka swym pięknem. Rachowiec, Kikula, Sołowy Wierch, Skalanka czy "Aleja Zakochanych" (grzbiet pomiędzy Skalanką a Rachowcem) zapadają na długo w pamięci turystów.

 

W Zwardoniu swoje źródła ma Soła (tzw. Czarna Soła); są to potoki: Roztoka (spod Stołowego Wierchu), Płaszczyzna (spod Rachowca) i Słanica (spod Granicznego). Choć pierwsze wzmianki o Zwardoniu i o rodzinie noszącej to nazwisko pochodzą z 1698 r., jeszcze na początku XX wieku Zwardoń przynależał do wsi Sól. Był wtedy niewielką osadą, z kilkoma chatami, przez którą prowadził rzadko uczęszczany gościniec węgierski,wiodący do Żyliny. Już wtedy w Zwardoniu istniał zajazd, zaprojektowany przez znanego architekta i budowniczego Karola Pietschkę.

 

zwardon-okolice

 

Dzięki unikatowemu klimatowi, w latach 1925 – 1939 Zwardoń zyskał ogromną sławę jako miejscowość letniskowa oraz ośrodek sportów zimowych. W licznych pensjonatach, willach i domach letniskowych odpoczywały rzesze turystów.

 

Obecnie Zwardoń to miejscowość, gdzie znajduje się największa liczba wyciągów i szlaków turystycznych gminy Rajcza (16 wyciągów orczykowych i Kolej Linowa 4- osobowa). Warto nadmienić, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tu 5,5 miesiąca. Nie dziwi więc przydomek miejscowości- śnieżny Zwardoń.

 

Szlaki piesze ze Zwardonia:

  • na Wielką Raczę przez Skalankę – 4.45 h, 4.15 h
  • do Koniakowa i na Baranią Górę – 6 h
  • do Soli (2.5 h) przez Rachowiec (1 h)
  • łącznik do szlaku na Rachowiec (1 h) przechodzący obok Schroniska PTTK w Zwardoniu (15 min.)

 

Przy dawnym turystycznym przejściu granicznym znajduje się słowacki szlak do przystanku kolejowego w Skalitem-Serafinovie.